Barszcz Sosnowskiego

Co roku barszcz Sosnowskiego staje się ?bohaterem? wielu artykułów prasowych, jednak warto a nawet trzeba wracać do tego tematu.

Barszcz Sosnowskiego występuje również na terenie naszego miasta i jego dzielnicach.
Każdy kto jest zainteresowany bliższymi informacjami na temat barszczu Sosnowskiego, znajdzie w internecie i w różnych wydawnictwach sporo informacji na ten temat. Wypada jednak przypomnieć jak wygląda, oraz to, że kontakt z tą rośliną wywołuje silne oparzenia. Do poparzenia dochodzi również mimo braku bezpośredniego kontaktu z rośliną. W czasie upałów toksyczne związki mogą wydostawać się w postaci lotnej i dlatego jest ona taka niebezpieczna!

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego ? Jest to bardzo duża roślina (wręcz gigantyczna) wysokość od ok. 1,5 metra do około 4 metrów wysokości (często spotyka się rośliny o wysokości od 2 metrów wzwyż), posiada dość grubą (pustą w środku) łodygę na której widoczne są liczne rdzawo brązowe planki, plamki te występują również na ogonkach liściowych, posiada białe kwiaty zebrane w baldach, liście skrętoległe pierzastodzielone o średnicy do 150cm. Mylona jest z wieloma roślinami o dużych liściach m.in. barszczem zwyczajnym, łopianem, pasternakiem zwyczajnym, arcydzięglem litwor czy dzięglem leśnym.
Uprawa barszczu Sosnowskiego jest obecnie w Polsce prawnie zakazana. Reguluje to Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 września 2011r ?w sprawie listy roślin i zwierząt gatunków obcych, które w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego mogą zagrozić gatunkom rodzimym lub siedliskom przyrodniczym?.

W przypadku ujawnienia miejsca gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego, warto poinformować Straż Miejską lub Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Mikołowie. Dokonamy w tej sprawie sprawdzenia czy wskazana roślina jest faktycznie barszczem Sosnowskiego i do kogo należy ten teren.
Jeśli roślina ta znajduje się na terenie należącym do Gminy ? odpowiednie służby dokonają jej usunięcia, a jeśli rośnie na terenie prywatnym ? to powiadomimy o tym fakcie właściciela terenu, poprosimy go również o usunięcie tej rośliny.
Obecne przepisy nie dają nam podstaw prawnych do nakazania osobie usunięcia rośliny, jednak po skontaktowaniu się z osobami na których działkach rośnie barszcz Sosnowskiego ? wielu mieszkańców stara się usunąć ww roślinę.
Bardzo pozytywnym przykładem jest Pan Marek Błaszczyk(zezwolił na podanie nazwiska) zajmujący się działalnością rolniczą min. na terenie dzielnicy Mokre i Paniowy. W profesjonalny sposób usuwa on nie tylko barszcz Sosnowskiego rosnący na jego terenie czy też w bezpośredniej okolicy jego pól, ale pomaga też usuwać tą niebezpieczną roślinę innym mieszkańcom. Działania te przyniosły już bardzo pozytywne skutki ? za co serdecznie dziękujemy.

2015-07-22_09-15-47_931 2015-07-22_09-15-29_582 2015-07-22_09-14-46_462