Podsumowanie zakończonych pokazów ekologicznego spalania węgla

W okresie od 13 listopada 2016r do 04 grudnia 2016r Straż Miejska wspólne z Ochotniczą Strażą Pożarną zrealizowała 9 pokazów ekologicznego i ekonomicznego rozpalania i spalania węgla w piecach. Działania miały mieć charakter kompleksowy dlatego też przeprowadzono je pod wszystkimi kościołami na terenie naszej Gminy w tym Sołectw.

Pokazy odbyły się :

  • przy Bazylice św. Wojciecha,
  • przy Kościele NMP Matki Zbawiciela na Placu Salwatorian,
  • przy kościele św. Urbana na Kamionce,
  • przy kościele św. Antoniego z Padwy na Recie,
  • przy kościele św. Wawrzyńca w Mokrem,
  • przy kościele św. Mikołaja w Bujakowie,
  • przy kościele św. Piotra i Pawła w Paniowach,
  • przy kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Śmiłowicach,
  • przy kościele św. Mikołaja w Borowej Wsi.

Według szacunkowych danych w pokazach łącznie uczestniczyło około 800 osób, na pokazach rozprowadzono około 1000 ulotek dotyczących problematyki przeprowadzonych pokazów. Nadmienić należy, że ulotki te były również dodatkowo rozprowadzane przez nauczycieli wśród uczniów w szkołach na terenie naszej Gminy (kolejne kilka tysięcy ulotek).

W trakcie pokazów wykonywaliśmy również dokumentację fotograficzną oraz filmiki które można zobaczyć na stronie www.strazmiejska.mikolow.eu oraz na profilu Facebokowym „Stanisław Piechula Burmistrz Miasta Mikołowa”, „Urząd Miasta Mikołów”, oraz „Mikołów Ogród Życia”. Filmik z pokazu na Placu Salwatorian  do chwili obecnej ma prawie 17.000 wyświetleń. Ponadto jest on również umieszczony na stronie Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych RP oraz na serwisie Youtube. Nie wychodząc zatem z domu można zapoznać się z naszymi działaniami i pokazami ekologicznego i ekonomicznego rozpalania i spalania węgla, oraz sprawami bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Unikatowym elementem pokazu w skali kraju był pokaz palenia się zanieczyszczonego komina (sadzą i smołą) przygotowany przez druha OSP Sergiusza Sidełko. Można było  się naocznie przekonać jak łatwo zapala się taki komin (zdjęcia takiego komina oraz wnętrza płonącego komina są na naszej stronie www). Media (radio, prasa) które zainteresowały się naszymi działaniami przygotowały relacje prasowe i radiowe, które swoim zasięgiem objęły teren całej Polski.

Od chwili gdy Straż Miejska w Mikołowie rozpoczęła pokazy ekologicznego i ekonomicznego spalania węgla ? otrzymaliśmy kilkadziesiąt telefonów z różnych miejscowości z terenu całej Polski. Telefonowano z Gliwic, Wyr, Łazisk, Katowic, Paniówek, Cieszyna, Wschowej, Kielc, Nowego Tomyśla, Psarów, Krakowa, Częstochowy, Wodzisławia Śląskiego (…) najdalszy telefon był z terenu pomorza. Rozmówcy (osoby prywatne, urzędnicy, Straże Miejskie) pytali jak zorganizować tego typu  pokazy, pytali o możliwość przeprowadzenia takich pokazów przez Straż Miejską z Mikołowa na ich terenie (poza Mikołowem) itp. Telefonicznie staraliśmy się wielokrotnie instruować osoby i instytucje zainteresowane przeprowadzeniem takich pokazów, służyliśmy daleko idącą pomocą, braliśmy nawet udział w spotkaniu na ten temat w Urzędzie Gminy Wyry. Udzielaliśmy również „instruktażu” praktycznego osobom które wyraziły chęć przeprowadzenia takich pokazów w swoich miastach. Kilka Urzędów i Straży Miejskich  już rozpoczęło przeprowadzanie podobnych pokazów (SM Kielce, UM Wodzisław Śląski), kilka jest na etapie przygotowań do przeprowadzenia tego typu pokazów, kilkanaście jest bardzo zainteresowanych tą akcją.  Zainteresowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Tym samym jeden z naszych (głównych) celów czyli zwiększenie zainteresowania sprawami ekologicznego spalania węgla i przeciwdziałania ?niskiej emisji? ? został już osiągnięty.

Podziękowania:

Dziękujemy Burmistrzowi Stanisławowi Piechula za wsparcie tej akcji od samego pomysłu, aż do jej zakończenia, Prezesowi Zarządu Oddziału Miejskiego ZOSP RP w Mikołowie Dariuszowi Gaschi który od samego początku z zaangażowaniem wsparł naszą inicjatywę działaniami OSP, szczególnie  druhom Sergiuszowi Sidełko i Wojciechowi Nalepa z OSP Mikołów którzy z ogromnym zaangażowaniem mimo czasem niesprzyjającej pogody uczestniczyli we wszystkich pokazach (i wcześniejszych szkoleniach co często zabierało nam czas wolny przeznaczony dla rodzin), druhom wszystkich OSP na terenie naszego miasta i sołectw którzy uczestniczyli w pokazach na terenie swoich sołectw, Sołtysom i Radnym z których znaczna większość bardzo zainteresowała się i wsparła swoją pomocą nasze działania, a również księżom proboszczom i wikarym parafii w których organizowaliśmy pokazy, którzy bardzo chętnie wyrażali zgodę na organizację pokazów na swoim terenie przy kościołach oraz pomagali w rozpropagowaniu idei pokazów.

Na koniec pragniemy bardzo podziękować twórcom portalu www.czysteogrzewanie.pl na którym się wzorowaliśmy, zasięgaliśmy wiedzy teoretycznej i praktycznej. Działania te zapoczątkowane przez „czysteogrzewanie” weszły już jak widać w kolejną fazę  – fazę działań praktycznych realizowanych przez instytucje w naszym przypadku przez Straż Miejską i Ochotniczą Straż Pożarną – a to wszystko w jednym szczytnym celu: „aby realnie poprawić jakość powietrza w naszych miastach”.

Z naszej strony deklarujemy: to nie koniec – to początek … cdn.

 

Z przymrużeniem oka:    15390727_1404862042897386_7727468435969953144_n

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.