Załamanie pogody – nowa pomoc dla bezdomnych

Straż Miejska w Mikołowie w ramach swoich obowiązków bardzo często ma kontakt z osobami bezdomnymi. W okresie zimowym ten kontakt jest jeszcze częstszy. Dokonujemy kontroli miejsc w których przebywają osoby bezdomne, informujemy o możliwościach udzielenia im różnorakiej pomocy.

Cześć z tych osób korzysta z różnych form pomocy, jednak są osoby, które nie chcą korzystać z noclegowni ani innych form pomocy mimo że w trakcie naszej kontroli miejsc ich przebywania, pogoda jest fatalna, jest odczuwalne takie zimno, że również my jesteśmy zziębnięci już po kilku godzinach pracy w terenie.

Rozmawiając między sobą na tematy związane z szeroko pojętą pomocą osobom bezdomnym ? szczególnie tym przebywającym poza budynkami ? nasunął się nam pomysł, aby jakoś ulżyć tym osobom.
Z rozmów z tymi osobami wynikało, że w takie zimne dni chętnie napiliby się czegoś gorącego.

Oczywiście jest taka możliwość w wielu placówkach pomocowych na terenie Mikołowa ? z których oni korzystają, jednak chodzi tutaj o to, aby gorący napój (np. herbatę, albo nawet zwykły wrzątek) mogli mieć przy sobie czyli w miejscu gdzie aktualnie przebywają.

Oczywiste jest to, że gorąca herbata doniesiona z Dziennego Domu Pomocy ? po kilku minutach będzie na dworze zimna. Z tego właśnie zrodził się pomysł, aby zakupić dla tych kilku osób (przebywających pod gołym niebem) termosów. W termosach tych przechowywaliby gorącą herbatę lub wrzątek, którą mogliby uzyskać właśnie w Dziennym Domu Pomocy, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej itp.
Po przedstawieniu naszej propozycji w Urzędzie Miasta w Mikołowie ? spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem. Zarówno Burmistrz i Z-cy Burmistrza jak również Pan Sekretarz Miasta byli zadowoleni z ciekawego pomysłu i spontanicznego działania w tej kwestii. Zakupiliśmy (robiąc prywatną zrzutkę) kilka termosów ze stali nierdzewnej (nietłukących się), ustaliliśmy również (co bardzo istotne), że osoby te mogą gdy będą tego potrzebować ? przychodzić także do innych instytucji miejskich np. Urząd Miasta, Straż Miejska, MOPS, DPD itp ? gdzie również bez najmniejszego problemu uzyskają do swoich termosów gorącą herbatę czy też wrzątek. Jestem pewny, że inne instytucje pracujące całodobowo lub ogólnodostępne (np. Policja, Starostwo Powiatowe, placówki handlowe i usługowe) nie pozostawiłyby bez pomocy bezdomnego, który przyszedłby po gorącą herbatę lub zwykły wrzątek.

Bezdomni mają najciężej w zimie, jednak najbardziej odczuwalne są w tym okresie nagłego załamania pogody. Śledzimy (jak każda osoba pracująca w terenie) prognozę pogody i pod koniec tego tygodnia czeka nas kolejne załamanie pogody objawiające się opadami śniegu i znacznie niższymi temperaturami itp.

Jest to więc czas kiedy nasza drobna pomoc może okazać się szczególnie skuteczna i odczuwalna dla tych osób bezdomnych. Pomoc ta co należy podkreślić, nie jest jednorazową akcją ? termosy mogą służyć do przechowywania gorącej herbaty i wrzątku – przez cały czas.

Nadmienić mogę, że Strażnicy Miejscy w Mikołowie zakupili już wcześniej trzy (używane) kurtki zimowe, które wozimy w bagażnikach naszych radiowozów. Mamy też inną odzież (która nie była już niezbędna w naszych domach). Kurtki te są przygotowane na niespodziewane sytuacje ? gdyby ktoś potrzebował suchego okrycia zimowego ? co już raz miało miejsce. Jedną z kurtek już przekazaliśmy jednemu z bezdomnych w grudniu 2015r. Mamy jeszcze dwie? może i one okażą się dla kogoś ratunkiem.

picture.php 1

picture.php

picture.php 2

Zdjęcia: „Radio Katowice”

Link do audycji radiowej (Radio Katowice): http://www.radio.katowice.pl/zobacz,16490,Termosy-dla-bezdomnych-fotogaleria.html#.Vpj4M1KOqM9

bezdomni popr

bezdomni1 popr

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.