Kontrole spalania w piecach

Zaczął się sezon grzewczy i otrzymujemy coraz więcej zgłoszeń mieszkańców o widocznym gęstym dymie wydobywającym się z niektórych kominów.

W przeciągu kilku ostatnich chłodnych dni otrzymaliśmy kilka zgłoszeń z prośbą o podjęcie interwencji w postaci skontrolowania co jest spalanie w piecach budynków z których kominów wydobywa się DYM. Strażnicy udali się na miejsce, właściciele posesji, bez jakichkolwiek problemów udostępnili do kontroli piece. Jak się okazało: w piecach NIE BYŁY SPALANE JAKIEKOLWIEK ODPADY LUB PALIWO NIEDOZWOLONE (ujawniono węgiel), w popiele nie stwierdzono śladów świadczących o spalaniu odpadów. Na składzie znajdował się węgiel. Ponadto nie ujawniono jakichkolwiek śladów świadczących czy też sugerujących możliwość spalania odpadów czy paliw niedozwolonych !

Warto dodać, że nie każdy dym (nawet gęsty, czarny, żółty czy też innego koloru) to dym pochodzący ze spalania odpadów, czy paliw niedozwolonych.

Dlaczego z komina leciał gęsty dym ? Odpowiedź znajdziemy w dziale PORADY: http://strazmiejska.mikolow.eu/porady/spalanie-w-piecach-domowych/

Zdjęcia z kilku ostatnich kontroli, gdzie nie stwierdzono jakichkolwiek nieprawidłowości.

Zdjęcia dzięki uprzejmości osób u których zostały przeprowadzone kontrole.

 

UWAGA: 

od dnia 01 września 2017r obowiązuje Uchwała ?antysmogowa?nr V/36/1/2017 która wprowadziła na terenie Śląska ograniczenia w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Chodzi tu przede wszystkim o zakaz stosowania pewnych paliw.

§ 6 cytowanej Ustawy stanowi:  W instalacjach wskazanych w § 2 zakazuje się stosowania:

1) węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,

2) mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,

3) paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15%,

4) biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.

Strażnicy Miejscy w trakcie kontroli sprawdzają również przestrzeganie tych przepisów przez mieszkańców.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.