Kontrole spalania w piecach

Bardzo często trzymujemy zgłoszenia z prośbą o podjęcie interwencji skontrolowania co jest spalanie w piecach budynków z których kominów wydobywa się DYM. Strażnicy w każdym z takich przypadków udali się na miejsce, właściciele posesji, bez jakichkolwiek problemów udostępniali do kontroli piece.

W znacznej większości przypadków w piecach NIE BYŁY SPALANE JAKIEKOLWIEK ODPADY LUB PALIWO NIEDOZWOLONE (ujawniano węgiel, czasem drewno), w popiele nie stwierdzano śladów świadczących o spalaniu odpadów. Na składzie znajdował się węgiel i (lub) drewno. Ponadto nie ujawniano jakichkolwiek śladów świadczących czy też sugerujących możliwość spalania odpadów czy paliw niedozwolonych !

Warto dodać, że nie każdy dym (nawet gęsty, czarny, żółty czy też innego koloru) to dym pochodzący ze spalania odpadów, czy paliw niedozwolonych.

Link: http://strazmiejska.mikolow.eu/pokaz-ekologicznego-spalania-wegla-filmik/

W trakcie kontroli przekazujemy również ulotki dotyczące ekologicznego spalania w piecach oraz umieszczamy na wybranych piecach naklejki informujące o konieczności wymiany pieca w określonym terminie.

Warto przypomnieć:

Harmonogram wymiany kotłów:

  • do końca 2021 roku należy wymienić kotły niespełniające żadnych norm emisji ponad 10-letnie lub bez tabliczek znamionowych,
  • do końca 2023 roku należy wymienić kotły niespełniające żadnych norm emisji 5-10 letnie,
  • do końca 2025 roku należy wymienić kotły niespełniające żadnych norm emisji młodsze niż 5-letnie,
  • kotły 3 i 4 klasy mogą być eksploatowane do końca 2027 roku,
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.